Jakie są rodzaje baterii łazienkowych?

Jednym z najważniejszych etapów urządzania łazienki jest wybór właściwej baterii. Dzisiaj są one dostępne w przeróżnych typach, co należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania wnętrza, do tego bateria powinna być estetyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Jakie parametry będą najważniejsze?

 

Z jakiego materiału powinna być bateria łazienkowa?

Baterie do łazienek najczęściej produkowane są z mosiądzu – jest to materiał trwały i odporny na korozję, do tego bardzo estetyczny, idealnie pasujący do eleganckich wnętrz. Dobrym wyborem będzie również bateria ze stali nierdzewnej, która nie tylko jest wytrzymała, ale i może mieć różne powierzchnie, np. wypolerowaną na wysoki połysk lub szczotkowaną. Są jeszcze baterie chromowane – im grubsza jest warstwa chromu, tym dłuższa żywotność baterii. W ofercie swiatlazienek.com.pl dostępne są także baterie łazienkowe Bruma o wykończeniu biały mat, czarny mat, stary mosiądz, Satinox, Sunset, Gold, grafit, miedź – wybrane modele pokryte są dodatkowo powłoką PVD, która zwiększa odporność baterii na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia.

Głowica baterii łazienkowej powinna być ceramiczna – plastikowe elementy mocno obniżają cenę, trzeba się jednak liczyć z tym, że tanie materiały oznaczają większą awaryjność i szybszą potrzebę wymiany baterii.

 

Miejsce montażu

Baterię sztorcową montuje się na blacie łazienkowym albo bezpośrednio w umywalce – wybierając to rozwiązanie koniecznie trzeba się upewnić, że umywalka posiada odpowiednią liczbę otworów i pasują one średnicą do baterii. Drugą opcją są baterie ścienne podtynkowe, cieszące się coraz większą popularnością ze względu na estetykę – przyłącza w całości są schowane w ścianie. Na swiatlazienek.com.pl można także zamówić nowoczesne baterie podłogowe i sufitowe, w sam raz do większych łazienek o minimalistycznym wystroju.

Baterie natryskowe tak samo występują w kilku wersjach. Do łazienki z wanną przyda się model wannowo-natryskowy, z wylewką, przełącznikiem i wyciąganą słuchawką, natomiast do kabiny najwygodniejsza będzie natryskowa bateria ścienna, z odpowiednio długim wężem. Ciekawą opcją są baterie wolnostojące, w stylu nowoczesnym lub retro. Baterie prysznicowe mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, np. termostat, deszczownicę, perlator – poprawiają one komfort użytkowania oraz zmniejszają zużycie wody.

Przed zakupem powinno się sprawdzić wszystkie wymiary wybranej baterii, tak aby dobrze dopasować ją do reszty sprzętów w łazience oraz rozmieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też przyjrzeć się wykończeniu poszczególnych elementów i jakości uszczelek.

Back to Top