Czym właściwie jest lustro kryształowe?

Lustro kryształowe, w pierwotnej postaci, praktycznie nie jest już produkowane. Wszystko za sprawą rozwoju technologii szklarskich, ale również zmian w dyrektywach, które dotyczą ochrony środowiska. A co za tym idzie, również zmiany stosowanych w trakcie produkcji luster materiałów. Obecnie prawdziwe lustra kryształowe, które produkowano wedle pierwotnej receptury można zakupić wyłącznie na targach ze starociami. Czym więc są współczesne lustra kryształowe i czy warto je zakupić?

Historia szkła kryształowego

Jego początki sięgają czasów kiedy technologie szklarskie były na niższym poziomie technologicznym, niż obecnie. Jednym z głównym materiałów, które stosowano do fazowania szkła, były kamienie szlifierskie. Pozwalały również na uzyskanie cięcia kryształowego. Jednak, by cały proces mógł być przeprowadzony, niezbędne było odpowiedniego typu szkło. W ówczesnych czasach popularne było zatem szkło ołowiowe. W jego przypadku tlenek ołowiu stanowił co najmniej 18% do 80% zawartości szkła. Były również bardziej przejrzyste. Jednocześnie, z uwagi na proces rozciągania walcowania gorącego szkła, finalnie lustra te zniekształcały obraz przez swoją lekko falistą strukturę. Niemniej, lustra kryształowe, które wykonywano w ten sposób, uznawano za najwyższej jakości wyroby szklarskie.

Współczesne lustra kryształowe

Obecnie jednak technologia produkcji szkła uległa znacznej zmianie. Obecnie roztopioną masę szklaną wylewa się na powierzchnię cyny. Pozwala to na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Dodatkowo cyna zastąpiła stosowane wcześniej żelazo, które barwiło taflę lustra na zielonkawy kolor. Jednak, tzw. lustra kryształowe są teoretycznie niedostępne. Funkcjonuje jednak określenie „lustro kryształowe”, które dotyczy produktów najwyższej jakości, które sprawdzają się również jako elementy ozdobne.

Najczęściej jednak w kontekście luster kryształowych mówi się tak naprawdę o lustrach fazowanych. Fazowanie oznacza, iż krawędzi lustra znajdują się niżej, niż jego tafla. Zapewnia to zdumiewający efekt wizualny. Przede wszystkim światło, które odbija się w tafli, rozsyła tęczowe refleksy po jego całej powierzchni. Dlatego rozwiązanie to jest często spotykane jako element dekoracyjny w aranżacji wnętrz. Jednocześnie, obok swojej reprezentatywnej, estetycznej funkcji, w dalszym ciągu lustro spełnia swoje pierwotne, funkcjonalne zadanie. Lustra tego typu są często wykorzystywane salonach lub łazienkach, również dlatego, że istnieje możliwość jego przyklejenia do płytek. Faza na lustrze natomiast zapewnia jego lepsze przyleganie do powierzchni.