Rodzaje baterii do łazienek

Jesteś na etapie urządzania nowej łazienki? Bez wątpienia jednym z jej najważniejszych elementów wyposażenia jest osprzęt armatury. Sprawdź, jakie rodzaje baterii łazienkowych wyróżniamy oraz jakimi cechami charakteryzują się poszczególne modele.

Jak działa i do czego służy bateria łazienkowa?

O czym wspominaliśmy już na samym wstępie, baterie łazienkowe są nieodłącznym elementem armatury. To właśnie dzięki nim możliwe jest swobodne regulowanie ciśnienia oraz temperatury wypływającej z wylewki wody.

Baterie łazienkowe – rodzaje

Biorąc pod uwagę miejsce przeznaczenia baterie łazienkowe, dzieli się na:
– baterie umywalkowe – które w zależności od indywidualnych preferencji mogą zostać zamontowane na obrzeżu umywalki lub na blacie; ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo krótka wylewka.
– baterie wannowe – składają się z korpusu oraz przełącznika, który umożliwia szybką zmianę dopływu strumienia wody z wylewki do słuchawki prysznicowej i odwrotnie,
– baterie bidetowe – o bardzo krótkiej wylewce;
– baterie prysznicowe – inaczej natryskowe, choć swoim wyglądem przypominają baterie wannowe, to nie posiadają wylewki i przełącznika.

Ze względu na sposób montażu baterie łazienkowe dzielimy:
– nadtynkowe – montowane w całości na ścianie nad umywalką, wanną bądź pod prysznicem;
– podtynkowe – jak sama nazwa wskazuje, wszystkie elementy przyłączeniowe baterii ukryte są w ścianie, na zewnątrz znajduje się jedynie wylewka oraz uchwyt. Ze względu na swój elegancki stanowią idealne uzupełnienie aranżacji minimalistycznych i nowoczesnych.
– wolnostojące – baterie przeznaczone do zainstalowania na blacie lub w podłodze,
– stojące – inaczej sztorcowe, przystosowane do montażu w otworze znajdującym się w umywalce bądź na wannie.

Baterie łazienkowe można podzielić również na:
– baterie jednouchwytowe – w tym przypadku zarówno temperaturę, jak i siłę strumienia reguluje się przy pomocy jednej dźwigni,
– baterie dwuuchwytowe – model ten składa się z dwóch kurków, z których jeden przeznaczony jest do ustawienia temperatury i ciśnienia wody zimnej, a drugi – ciepłej.

Szeroki wybór stylowych baterii do łazienek znajdziesz między innymi na stronie https://www.swiatlazienek.com.pl/k1101,lazienka-baterie-lazienkowe.html

Baterie do łazienek – cena

Jeśli chodzi o koszt zakupu baterii łazienkowej, to jest on bardzo zróżnicowany. Cena tego elementu zależy m.in. od rodzaju baterii, materiału wykorzystanego do produkcji, producenta, wielkości itp. Za niektóre ekskluzywne modele należy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, cena standardowych modeli waha się w granicach 100-300 zł.